Materiały, wykorzystywane podczas budowy nieruchomości, powinny mieć neutralny lub pozytywny wpływ na zdrowie. Niestety, w starszych budynkach wciąż można spotkać surowce, które przyczyniają się do pogorszenia kondycji zdrowotnej. O jakich mowa?
Materiały budowlane a negatywny wpływ na zdrowie
Zanim dany materiał trafi do sprzedaży, musi być przetestowany pod kątem ewentualnej szkodliwości dla człowieka. Jeśli jednak budynek powstał dawno temu, prawdopodobnie zastosowano w nim rozwiązania, które mogą niekorzystnie oddziaływać na zdrowie. Niektóre produkty, wykorzystywane w tradycyjnym budownictwie, wydzielają bowiem szkodliwe substancje – zarówno podczas ich aplikacji, jak i późniejszego użytkowania. Jest to szczególnie problematyczne dla osób chorujących na przewlekłe choroby układu oddechowego. Co konkretnie może nam zaszkodzić?
Materiały szkodliwe dla zdrowia
W dalszym ciągu nie brakuje budynków, w których zastosowano materiały niekorzystne dla naszego zdrowia. Zaliczamy do nich:
• Azbest – znajduje się w eternicie, stosowanym niegdyś do budowy pokryć dachowych. Jeśli pokruszy się i trafi do układu oddechowego, może doprowadzić do rozwoju poważnych chorób, takich jak choćby rak płuc. Obecnie jego stosowanie jest zakazane. Usunięcie azbestu wymaga użycia profesjonalnego sprzętu i może być wykonane wyłącznie przez specjalistów.
• Subit – toksyczny lepik asfaltowy wykorzystywany do klejenia parkietów. Używano go w latach 80. i 90. ubiegłego wieku, ale obecnie nie jest już stosowany. Zawiera wspomniany azbest.
• Ołów – stosowano go w farbach i rurach wodnych, a jest niebezpieczny w szczególności dla dzieci i kobiet w ciąży. Obecnie farby z ołowiem dostępne są tylko dla specjalistów, którzy zajmują się odnawianiem starych budynków. Po ich zastosowaniu są dodatkowo zabezpieczane, aby nie mogło szkodzić zdrowiu.
• Pył krzemionkowy – uwalniany jest podczas takich prac jak piaskowanie elementów kamiennych. Może mieć negatywny wpływ na układ oddechowy i powodować przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Krzemionka znajduje się w różnego rodzaju kamieniach, w tym cegłach, a niebezpieczna staje się dopiero wtedy, kiedy pyli.
• Kadm – to metal, którego zadaniem jest spowolnienie pojawiania się rdzy. Ekspozycja na niego może być szkodliwa podczas podgrzewana tego metalu, kiedy opary wnikają do układu oddechowego, kości czy organów, upośledzając ich funkcje.
• Wełna mineralna – zawiera włókno szklane, może prowadzić do podrażnienia płuc i przewlekłych chorób związanych z wchłanianiem. Jest powszechnie stosowana w budownictwie do izolacji. Przy pracy z nią konieczne trzeba korzystać z odpowiedniego zabezpieczenia – maski przeciwpyłowej, nakrycia głowy oraz rękawic.
Warto mieć świadomość potencjalnej szkodliwości poszczególnych materiałów. Tym bardziej że wielu Polaków mieszka w starych budynkach, gdzie prawdopodobnie były one stosowane.