Obecnie rynek nieruchomości jest rozgrzany i pełen często sprzecznych trendów. Trudno się w tym połapać, szczególnie inwestorom bez dużego doświadczenia. Potrzeba wsparcia czy brak czasu to tylko niektóre powody, jakie skłaniają nas do zatrudnienia agenta nieruchomości. Czy ta decyzja nam się opłaci i jak będzie przebiegać współpraca, zależy w dużej części od wyboru odpowiedniej agencji pośrednictwa. Jak to zrobić i czym się kierować, szukając fachowca obrotu nieruchomościami?
Zdać się na pierwsze wrażenie?
Renoma biura nieruchomości może nam sporo powiedzieć o jakości jego usług. Jednak eleganckie biuro czy efektowna strona internetowa to nie wszystko. Czasem już w czasie pierwszej rozmowy wiemy, czy dany agent wzbudza w nas zaufanie. Aby nie polegać tylko na własnej intuicji, warto sprawdzić opinie, jakie krążą danej firmie w internecie. Uczciwa marka chwali się sukcesami i wypowiedziami zadowolonych klientów. Jeśli o interesującej nas firmie krążą dobre opinie, z pewnością łatwiej na niej polegać.
Do rozmowy z pośrednikiem warto się przygotować. Jasno określony cel współpracy i przemyślane potrzeby to podstawa, jakiej potrzebuje od nas fachowy pośrednik. Już przy pierwszym spotkaniu warto też zapytać o firmową ofertę i zakres usług oraz wysokość wynagrodzenia dla pośrednika. Jeśli zasady są na jakimś etapie niejasne, nie bójmy się zadawać pytań. Kompetentny specjalista powinien z łatwością rozwiać nasze wątpliwości.
Im większy, tym lepszy?
Wiele osób sądzi, że nawet na małym rynku nieruchomości sprawdzają się tylko duże firmy. Zasada ta nie zawsze ma jednak zastosowanie, szczególnie na niewielkich rynkach lokalnych. Znana marka posiada szereg przewag ze względu na zaplecze, również kapitałowe. Jednak w mniejszych miejscowościach częściej sprawdzają się małe biura pośrednictwa, które dobrze znają lokalny rynek i skupiają się na indywidualnych potrzebach klienta. Z drugiej strony tylko duża agencja będzie mogła zapewnić nam szeroki zakres usług obejmujących na przykład również home staging. Ostateczny wybór zależy więc od naszych potrzeb.
O dobrym wyborze biura decyduje również jego podejście do klienta. Troska o indywidualne potrzeby i pomoc w ich rozpoznawaniu u osób niezdecydowanych to ważne cechy dobrego agenta. Niezależnie od tego, czy potrzebna nam umowa otwarta, czy zamknięta, zawsze powinniśmy czuć się dla pośrednika priorytetem i pozostawać z nim w kontakcie tak intensywnym, jak nam potrzeba.
Znajomość rynku i transparentność zasad współpracy to najważniejsze z cech, jakich powinniśmy szukać w profesjonalnym biurze.
Bez względu na to, czy zgłaszamy się do biura nieruchomości jako potencjalny kupiec, sprzedający czy najemca, jasno wyrażajmy swoje potrzeby i nie bójmy się drążyć ważnych dla nas kwestii. Etyka branży nieruchomości jest obecnie coraz wyższa, a nieuczciwe praktyki są szybko piętnowane. Dla własnego bezpieczeństwa jednak nie warto wiązać się porozumieniem z firmą, której standardy wzbudzają w nas jakiekolwiek wątpliwości.