Znalezienie klienta na nieruchomość może być trudne. Poza tym transakcji towarzyszą formalności – trzeba przygotować niezbędne dokumenty i wiedzieć, jak zorganizować cały proces, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Duża część sprzedających decyduje się skorzystać z usług pośrednika nieruchomości. Z jakimi korzyściami się to wiąże?
Kim jest pośrednik nieruchomości?
Agent może kojarzyć się z osobą, która po prostu wystawia ogłoszenie dotyczące sprzedaży mieszkania. I rzeczywiście możliwe jest trafienie na osobę, która ogranicza swoje zadania do minimum, nawet nie wykonuje samodzielnie zdjęć nieruchomości. Natomiast profesjonalnie działający pośrednik podejmuje się wielu działań związanych ze sfinalizowaniem transakcji. Towarzyszy klientowi od początku do końca, a pomocy udziela nawet po sprzedaży. Zazwyczaj za swoją pracę pobiera wynagrodzenie w wysokości 2-3% netto (+podatek VAT) od ceny sprzedaży nieruchomości. Są jednak i tacy agenci, którzy mają ustaloną stałą kwotę, np. 5 tys. zł za transakcję zakończoną sprzedażą, i wcale nie oczekują opłaty od kupującego.
Co dokładnie obejmują usługi agenta?
Profesjonalna sesja zdjęciowa
Agenci potrafią zrobić takie fotografie, które po prostu wyglądają zachęcająco, a jednocześnie podkreślają największe atuty mieszkania. Przeglądając oferty nieruchomości w sieci, łatwo można zauważyć, które zdjęcia przygotowali profesjonaliści.
Home staging
W wielu przypadkach drobne zmiany w mieszkaniu mogą spowodować, że wnętrze zupełnie się odmieni, będzie atrakcyjniejsze. Agenci pomagają je przygotować. Sugerują również, jak mieszkanie powinno wyglądać przy każdej prezentacji, aby zwiększyć szansę na sprzedaż.
Sporządzanie ofert na portale
Dodanie propozycji sprzedaży nieruchomości w popularnych portalach jest odpłatne. Agent przygotowuje treść, wskazuje w niej na największe zalety mieszkania oraz informuje o tym, co może zaciekawić potencjalnie zainteresowanych.
Kontakt z zainteresowanymi
To agent rozmawia z osobami, które są zainteresowane danym mieszkaniem. Odpowiada na pytania i umawia terminy prezentacji. Zdarza się, że jeśli nieruchomość nie jest już zamieszkiwana, to pośrednik otrzymuje do niej klucze i pokazuje mieszkanie bez angażowania w to właściciela. Kontakt z nim nawiązuje dopiero, kiedy znajdzie klienta.
Prowadzenie negocjacji cenowych
Agent ustala ze sprzedającym kwotę, za którą właściciel jest w stanie sprzedać nieruchomość i w razie takiej możliwości prowadzi negocjacje cenowe ze składającymi ofertę.
Przygotowanie dokumentacji
Pośrednik powinien zająć się zebraniem wszystkich dokumentów potrzebnych do sprzedaży. Jeśli wynikają z nich jakieś nieprawidłowości, musi o nich poinformować nabywcę. To on przygotowuje również umowę przedwstępną, a także dokumenty niezbędne do zawarcia umowy przyrzeczonej.
Dopełnienie formalności po zawarciu umowy
Agent może również przygotować dokumenty niezbędne do przepisania poszczególnych umów na nabywcę. Chodzi tutaj m.in. o cesję umów z gazownią i elektrownią.
Reasumując, dzięki agentowi można uniknąć wielu obowiązków, skrócić czas szukania klienta i sprzedać mieszkanie w wyższej cenie. Dlatego warto brać pod uwagę taką współpracę, ale też trzeba korzystać z usług cenionych specjalistów.